piątek, 24 marca 2017

[PRZEDPREMIEROWO] "Cela 7" - Kerry Drewery


      Londyn. Nieokreślona przyszłość. W państwie działa specyficzny system sprawiedliwości. Nie ma już sądów, sędziów i wyroków. Teraz o losach przestępców decydują obywatele. A odbywa się to w ten sposób, że mieszkańcy głosują smsowo bądź telefonicznie za tym czy skazaniec ma przeżyć czy też nie. Cała procedura trwa tydzień. Jest dokładnie siedem cel - każdego dnia osoba skazana jest przenoszona do kolejnej. A relację z więzienia można śledzić w programie reality show "Sprawiedliwością jest Śmierć".
      Do takiej celi trafia szestnasoletnia Marta Honeydew. Sama przyznała się, że zabiła Jacksona Paige`a -przedsiębiorcę, znanego ze swej dobroczynności i uwielbianego przez społeczeństwo. Wszystko wskazuje na to, że Martha za siedem dni na pewno umrze. Taka zbrodnia nie może ujść na sucho. Jednak nie zawsze to co widzimy i wydaje nam się być oczywiste, jest takie na pewno.
     Powieść "Cela 7" jest skierowana do młodzieży, jednak sądzę, że i starszy czytelnik może czerpać przyjemność z lektury. Kerry Drewery porusza temat podziału społecznego - jest to tutaj bardzo widoczne. Społeczeństwo Londynu dzieli się na bogatych i biednych i od razu wiadomo, kto ma władzę. Z resztą ta sprawa jest ciągle aktualna. Autorka pokazuje nam, jak bardzo wymiar sprawiedliwości jest skorumpowany - tak naprawdę tylko bogaci obywatele kraju mogą decydować o losach skazańców. Tylko ich widzimisię ma wpływ na to czy dana osoba będzie żyć czy nie. Tak, pieniądze są tutaj kluczowe. Ponieważ w systemie, jakim będzie osądzana Martha każdy sms, każdy głos kosztuje. Pieniądze to władza, władza to pieniądze. Ależ to jest aktualne.
      Druga sprawa, na którą zwraca uwagę Kerry Drewery to to, jak łatwo można manipulować ludźmi. Jakże łatwo za pomocą telewizji nakierować ich na jedyny słuszny osąd. I to także możemy doskonale przenieść na nasze współczesne realia. Telewizja pokazuje nam tylko te fakty, które chce żebyśmy my wiedzieli. Często dostajemy różne wypowiedzi polityków, ekspertów wyrwane z kontekstu. A że naród głupi, przynajmniej w większości, nie będzie szukał drugiej prawdy. Jedyna słuszna prawda to ta wygodna dla rządzących.
     Na uwagę zasługują także bohaterowie powieści. Martha swoim zachowaniem wcale nie przypomina nastolatki. Wzięła na siebie ogromny ciężar, wręcz postanowiła się poświęcić dla dobra sprawy. Jej gest był wręcz heroiczny. Ale wie, że to może przynieść tylko coś dobrego - doprowadzić do rewolucji i zmian w tym chorym systemie. Także inne postacie są wyraziste i wnoszą sporo do fabuły i każda z nich odgrywa jakąś istotną rolę.
    "Cela 7", mimo że jest to powieść młodzieżowa, niesie za sobą kilka ważnych prawd, na które warto zwrócić uwagę także w naszym życiu. Warto zastanowić się nad tym, czy to co widzimy teraz w telewizji jest prawdą czy tylko wyrwanym z kontekstu ochłapem informacji. To co się dzieje teraz w Polsce idealnie możemy odnieść do powieści Kerry Drewery, Autorka idealnie pokazała nam jak telewizja potrafi nami manipulować, że Ci co mają pieniądze mają władzę absolutną. Oraz to, jak łatwo w tej władzy się totalnie zatracić. Warto sięgnąć po tę lekturę. Myślę, że się nie zawiedziecie. Ja już się nie mogę doczekać kolejnej części. Będzie ciekawie.
Na koniec mam dla Was informację. Jeśli zainteresowała Was ta pozycja, wejdźcie na stonę poświęconą "Celi 7" - wydawnictwo zrobiło fajną akcję promocyjną -   za wykonanie zadań na stronie możecie uzyskać do 35% rabatu na zakup książki. 
Fanpage Książki: https://www.facebook.com/BookMlody/?fref=ts


Tytuł:  "Cela 7"
Autor: Kerry Drewery
Wydawca: Młody Book
Rok: 2017
Ocena:  7/10


Za możliwość przeczytania powieści dziękuję Wydawnictwu Sonia Draga oraz Wydawnictwu Młody Book

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Jeśli już tu jesteś, zostaw po sobie ślad. :-)

 

Copyright © 2008 Green Scrapbook Diary Designed by SimplyWP | Made free by Scrapbooking Software | Bloggerized by Ipiet Notez