wtorek, 1 września 2015

"Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy. Złodziej pioruna" - Rick Riodan


Dzień dobry!
Wróciłam, mam nadzieję, że już na stałe. Przez ten czas, kiedy mnie tu nie było, książki i tak czytałam, o czym Ci co śledzą moje konto na Lubimyczytać.pl doskonale wiedzą. Jednak postanowiłam nie wracać do tych powieści, które przeczytałam jakiś czas temu. Skupię się na teraźniejszości. Dziś przedstawię Wam pierwszą część z cyklu Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy. 
Do rzeczy

    Percy Jackson sądził, że jest zwykłym nastolatkiem, który ma tylko problemy w szkole. Wychowywany przez matkę i ojczyma, uczęszcza do szkoły z internatem. Jest to szósta z kolei szkoła, gdyż z poprzednich został wyrzucony. Cóż, Percy stara się nie szukać kłopotów, jednak to one same znajdują jego. Jakoś tak magicznie się składa, że tam gdzie się pojawiał, działy się dziwne rzeczy. A to niechcący wybucha autobus, albo nauczycielka nagle znika... To wtedy chłopiec zdaje sobie sprawę, że coś jest nie w porządku. A dopiero zabawa się zaczyna.
    To tylko sam początek powieści o Percy`m, chłopcu, który jest półbogiem. Jego ojcem jest sam...Posejdon! Tak, on sam w to uwierzyć nie może, ale taka jest prawda - bogowie istnieją, a bycie ich synem nie należy do najlepszych rzeczy na świecie. Na przykład bóg podziemia, Hades, może wysłać swoje sługi aby zabić półboga, albo Zeus może oskarżyć herosa o kradzież pioruna...
     Uwielbiam nawiązania do różnorakich mitologii, więc nic dziwnego, że zapałałam wielką miłością do Percy`ego i przygód, które go spotykają. Mity greckie zyskały moją sympatię już od najmłodszych lat. Po pierwszym zetknięciu z nimi miałam ciągle mało. Często do nich wracam i bardzo się cieszę, że trafiłam na serię Ricka Riordana. Dzięki nawiązaniu do mitologii, wskoczył na listę moich ulubionych autorów.
      Książkę "Złodziej pioruna" czyta się jednym tchem. Akcja rwie do przodu już od pierwszych akapitów. Nie sposób się przy niej nudzić. Bohater zyskuje naszą sympatię od samego początku. To zwykły nastolatek, który ma wady jak i zalety, jak każdy z nas. Jego sarkazm czasami zbija z nóg. Osobiście bardzo polubiłam postać Groovera - jest tak sympatyczny i troszkę "ciamajdowaty", że nie da się go nie lubić. Ogólnie wszyscy bohaterowie są bardzo wyraziści i zapadają w pamięć, zwłaszcza bogowie olimpijscy. Autor rewelacyjnie przedstawił ich postacie bez zbędnego pietyzmu, dzięki czemu możemy ich przyrównać do zwykłych ludzi.
     Osadzenie powieści w naszym współczesnym świecie było rewelacyjnym pomysłem. Dzięki temu czytelnik może sobie wyobrazić, że bogowie są naprawdę gdzieś blisko, wystarczy wyciągnąć rękę.
     Opowieść o Percy`m Jacksonie to obowiązkowa lektura dla fanów fantastyki i mitologii greckiej. Można by powiedzieć, że to jest idealne połączenie do tego stopnia, że można by się pokusić o stwierdzenie, że jest to najlepsza książka dla młodzieży zaraz po serii o Harrym Potterze. Co tu dużo pisać, polecam gorąco! A ja osobiście na pewno zakupię wszystkie części, aby moja córka w przyszłości mogła też przeczytać tę świetną książkę.Tytuł: "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy. Złodziej pioruna"
Autor: Rick Riodan
Wydawca: Galeria Książki
Rok: 2009
Ocena:  9/10
Złodziej pioruna [Rick Riordan]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
 

Copyright © 2008 Green Scrapbook Diary Designed by SimplyWP | Made free by Scrapbooking Software | Bloggerized by Ipiet Notez