piątek, 22 stycznia 2016

"Podwieczność. Wieczna więź" - Brodi Ashton      "Wieczna więź" to drugi tom serii Podwieczność. Moją mini recenzję pierwszej części możecie przeczytać tutaj
       Kiedy Tunele przyszły po Nikki stało się coś strasznego. Jack postanowił się poświęcić i zejść do Podwieczności zamiast dziewczyny. Nikki nie jest w stanie znieść poczucia winy, jakie ją ogarnęło po zabraniu Jacka. Teraz musi zrobić wszystko, żeby go stamtąd wyciągnąć. Jej jedyna nadzieja na to leży w Wiecznym o imieniu Cole. Czy facet, który został przez Nikki odrzucony, będzie chciał jej pomóc w uratowaniu życia jej ukochanego chłopaka? Czy może mu zaufać? 
     Cole po wielu namowach w końcu zgadza się ruszyć z Nikki do Podwieczności w celu uratowania Jacka od niechybnej śmierci. Niby sprawa wydaje się prosta - schodzą do podziemnego świata, ratują Jacka i uciekają. Jednak już na miejscu okazuje się, że nic nie będzie takie łatwe. 
     Świetny pomysł aby do literatury młodzieżowej przenieść gracki mit o Persefonie. Uwielbiam mitologię grecką, więc musiałam sięgnąć po tę serię. Pierwsza część była dobra, druga także wciąga nas od początku. Nikki zmaga się z poczuciem winy, które ją ogarnęło po tym, jak Jack zajął jej miejsce w Tunelach. Wie, że musi zrobić wszystko, żeby chłopaka uratować, nawet za cenę własnego życia. Do tego potrzebny jej jest Cole....Napisałabym coś jeszcze, ale nie chcę zdradzać fabuły. Lepiej skupię się na głównych bohaterach. Nikki to silna, odważna dziewczyna, która zrobi wszystko, żeby ochronić najbliższych. Cole to bezwzględny Wieczny, który myśli tylko o sobie i karmi się emocjami ludzi. Jednak im dalej się zagłębiamy w książkę, widzimy, że nie jest on całkowicie bez uczuć. Jego postać jest intrygująca i nie do rozszyfrowania. Do samego końca trudno mi było określić czy darzę go sympatią, jednak ostateczne wydarzenia przesądziły sprawę.
      "Wieczna więź" to kawał dobrej powieści dla młodzieży. Bardzo podoba mi się to, jak autorka wykreowała Podwieczność. Mam wrażenie, że przy tworzeniu kierowała się po części "Boską komedią" Dantego Alighieri i mitem o Minotaurze, zamkniętym w labiryncie. Nie czytałam wcześniej, żeby ktoś kiedyś stworzył świat na podstawie tych dzieł (jeśli tak, to mnie oświećcie). Dlatego też stwierdzam, że jest to bardzo oryginalny pomysł. Z chęcią przeczytałabym kiedyś coś w podobnym klimacie.
      Oprócz głównego wątku ratowania Jacka z Tuneli, jest też kilka pobocznych, które też są bardzo interesujące i intrygujące. Chciałabym, żeby autorka je dalej pociągnęła. Wszystkie w pewien sposób są ze sobą powiązane i tworzą bardzo fajną całość. Dłużej rozwodzić się nie będę. Polecam wszystkim fanom mitologii greckiej. Myślę, że jest to ciekawa i bardziej unowocześniona interpretacja mitów.
Muszę w końcu odświeżyć sobie całą mitologię. ;-)


P.S. Prześliczna okładka! 


Tytuł: "Podwieczność. Wieczna Więź"
Autor: Brodi Ashton
Wydawca: Papierowy Księżyc
Rok: 2015
Ocena:  7/10

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Jeśli już tu jesteś, zostaw po sobie ślad. :-)

 

Copyright © 2008 Green Scrapbook Diary Designed by SimplyWP | Made free by Scrapbooking Software | Bloggerized by Ipiet Notez