niedziela, 28 lutego 2016

"Będziesz tam?" - Guillaume Musso       Zapewne niejeden/niejedna z nas zastanawiała się choć raz w życiu co by było, gdyby można było cofnąć czas. Gdybyśmy mieli możliwość zmienić bieg wydarzeń. Jak by to zmieniło teraźniejszość? Czy może nasza córka by się nie narodziła, nie spotkałabym męża, na mojej drodze nie pojawiliby się Ci wartościowi ludzie, którzy teraz są w moim życiu. Co by było gdyby? Na te pytania próbuje odpowiedzieć nam Guillaume Musso w powieści "Będziesz tam?". Czy tak mogłoby być? Cóż, tego chyba się nie dowiemy, bo podróż do przeszłości raczej jest niemożliwa. Ale...
    Elliott Cooper ma sześćdziesiąt lat. Jest chirurgiem, ma dwudziestoletnią córkę Angie i oddanego przyjaciela Matta. Jego największa miłość Ilena zmarła trzydzieści lat temu. Mężczyzna wyjeżdża na misje do Kambodży. Tam pomaga synowi szamana. Ten zadaje mu dziwne pytanie : Jakie jest jego największe pragnienie. Elliott odpowiada, że chciałby jeszcze raz zobaczyć największą miłość swojego życia. Khmer wręcza mu dziwne, złote pigułki, które umożliwiają podróż w czasie.       Elliott po powrocie do Ameryki, mimo że podchodzi do tego sceptycznie, postanawia zażyć pigułkę. Cofa się trzydzieści lat wstecz. To co się później dzieje wprawia mężczyznę w szok. Ale i też przywraca nadzieję, że może uda się uratować ukochaną.  Jednak nie zdaje sobie sprawy, jak może to wpłynąć na jego teraźniejszość.
      "Będziesz tam?" to nie jest jakaś tam zwykła książka. Nie da się koło niej przejść obojętnie. Jak już po nią sięgniesz to wiedz, że przepadłeś. Klimat i specyficzna forma powieści Guillaume Musso porwą Cię i już nie puszczą. Mnie ten pan zaczarował i zaraz po skończeniu "Będziesz tam?" musiałam, MUSIAŁAM sięgnąć po jego kolejną książkę! Bo one wręcz przyzywają. Niby to jest zwykła powieść obyczajowa z wątkami miłosnymi. Niby tak, ale wiedz, że jest jeszcze drugie dno. Autor stawia ciekawe pytania, na które raczej nie poznamy odpowiedzi. Przedstawia nam swoją odpowiedź na trudne pytania.
     Jestem oczarowana tą powieścią. Jestem oczarowana bohaterami wykreowanymi przez Musso. Elliott ten z przeszłości i teraźniejszości, mimo że to ta sama osoba, ale jednak charaktery różne. Elliott trzydzieści lat młodszy to człowiek ciągle szukający swojej drogi i borykający się ze swoimi duchami z przeszłości. Ta właśnie przeszłość bardzo wpływa na to, jak wygląda jego związek z Ileną. I póki nie upora się z przeszłością, nie ruszy dalej. I właśnie to chce mu pokazać Elliot sześćdziesięcioletni. -  osoba spełniona i pogodzona z przeszłością i tym co ma nadejść. Wizja śmierci sprawia, że mężczyzna czerpie radość z drobnych rzeczy jakimi są spotkania ze swoją dzudziestoletnią córką Angie i długoletnim, najlepszym przyjacielem Mattem.
    Cała fabuła kręci się wokół Elliotta. Poznajemy jego teraźniejsze życie, jak i to co działo się trzydzieści lat wcześniej. Starszy Elliott ma konflikt wewnętrzny. Ciągle nie wie czy może ingerować w przyszłość. Nikt z nas nie wie jak zmiana przeszłości może wpłynąć na kolejne losy. Jeśli uratują Ilenę, wtedy na świecie nie pojawi się jego córka Angie. Elliott szcześćdziesięcioletni stawia swojemu trzydzieści lat młodszemu ja warunek, który może zaważyć na wszystkim. Jak to się wszystko skończy? Czy Ilena zostanie uratowana? Przekonajcie się sami.
    "Będziesz tam?" to piękna książka o wyborach, decyzjach i o tym, jak majstrowanie przeszłością mogłoby wpłynąć na przyszłość/teraźniejszość. Po zakończeniu książki nie zostaje nam nic innego jak zastanowić się co my byśmy zrobili na miejscu Elliotta. Co by było gdyby? Cóż chyba każdy z nas chciałby poznać inne alternatywy swojego życia.

Wszem i wobec przepraszam, za tak chaotyczną recenzję, ale naprawdę trudno mi ubrać w słowa to, co chciałabym Wam przekazać. Ta powieść jest naprawdę godna uwagi. A ja już czytam kolejną powieść Guillaume Musso. Coś czuję, że ten pan trafi na listę ulubionych autorów.
Polecam wszystkim, którzy lubią powieści obyczajowe.

Tytuł:  "Będziesz tam?"
Autor: Guillaume Musso
Wydawca: Albatros
Rok: 2013
Ocena:  8/10
 

Copyright © 2008 Green Scrapbook Diary Designed by SimplyWP | Made free by Scrapbooking Software | Bloggerized by Ipiet Notez