piątek, 22 marca 2013

"Kobiety Kaddafiego" - Annick Cojean


         Po lekkich, przyjemnych lekturach przyszedł czas na pozycję cięższego kalibru. "Kobiety Kaddafiego" to bardzo trudna lektura, wymagająca naprawdę mocnych nerwów.

    Książka "Kobiety Kaddafiego" opowiada historię Sorai, libijskiej dziewczyny, która została wybrana przez Kaddafiego podczas wizyty w jej szkole. Wtedy nie wiedziała, że to spotkanie i wybór przez Wodza oznacza dla niej początek piekła. Zostaje siłą zabrana z domu do rezydencji przywódcy. Wtedy poznaje jego prawdziwe oblicze. Gwałcona, bita, poniżana i poniżana ma być na każde skinienie. A Kaddafi nie ma skrupułów. Jednak wszystko wskazuje na to, że Soraya nie jest osamotniona w swoim losie. Takich dziewcząt, którym Wódz zniszczył życie, jest o wiele wiele więcej.

        Abym mogła napisać tą recenzję, musiało trochę czasu minąć od przeczytania książki. Niesie ona potężny ładunek emocjonalny i szokującą prawdę o libijskim dyktatorze. Kobiety, które miały nieziemską urodę, a na ich drodze stanął Kaddafi, sprawiało to, że ich życie zamieniało się w piekło. Stawały się nałożnicami Wodza. Siłą. 

         Książka składa się z trzech części. Prologu, Opowieści Sorai i osobistego śledztwa autorki prowadzonego w celu potwierdzenia słów młodej Libijki. Fakty są szokujące. Kobiet, niewolnic, którym Kaddafi zniszczył życie jest o wiele więcej. Autorka dociera do osób, które brały udział w tym piekle. Dociera także do współpracowników Wodza, którzy także potwierdzają historię Sorai.

        Ciężko mi napisać recenzję tej książki. Mnóstwo myśli kłębi mi się w głowie. Dlatego też piszę dość chaotycznie. Nie mogę pojąć zwyczajów panujących w krajach zachodnich. Nie wyobrażam sobie takiego ubezwłasnowolnienia kobiet, traktowania ich jak niższy gatunek. Kaddafi zgwałcił, poniżył wiele kobiet,zniszczył ich życie. Najgorsze z tego wszystkiego jest to, że kobiety płacą wysoką cenę za to że spodobały się libijskiemu psychopacie. Wstydzą się przyznać co je spotkało, bo boją się, że spotka ich ...kara. Jakby one były temu winne, że Kaddafi postanowił je wykorzystać i poniżyć. Niepojęte.

      Nie polecam tej książki osobom wrażliwym. Obok tej pozycji nie da się przejść obojętnie.


Autor: Annick Cojean
Tytuł: "Kobiety Kaddafiego"
Wydawca: Prószyński i S-ka
Rok: 2013
Ocena:  7/10      

8 komentarze:

Paulina on 22 marca 2013 12:47 pisze...

Czytałam kiedyś recenzję tej książki i wtedy sobie postanowiłam, że ją przeczytam - a potem, cóż, pod natłokiem innych tytułów, gdzieś mi się zapomniało :) Ale dzięki za przypomnienie. Chętnie przeczytam.

alison2 on 22 marca 2013 13:16 pisze...

Ostatnio coraz częściej sięgam po taką literaturę i im więcej jej poznaję, tym bardziej szanuję... Bardzo bym chciała poznać tę książkę.

Carline on 22 marca 2013 15:10 pisze...

"Kobiety Kaddafiego" to ciężka literatura, ale ja od czasu do czasu lubię po taką sięgnąć. Mam ją w planie już od jakiegoś czasu ;)

Mała Mi on 22 marca 2013 16:21 pisze...

Ta książka interesuje mnie odkąd zobaczyłam ją w zapowiedziach. Koniecznie muszę przeczytać..

awiola on 22 marca 2013 20:43 pisze...

Czytałam już kilka recenzji tej pozycji. Mam ją w planach, czekam tylko, aż cena trochę zjedzie.

Sylwuch on 24 marca 2013 11:41 pisze...

Lubię czasami sięgać po takie ciężkie książki, poruszające życiowe problemy. "Kobiety Kaddafiego" wydają się niezwykle trudną, ale interesującą lekturą.

Kinga on 25 marca 2013 18:06 pisze...

Lubię od czasu do czasu przeczytać takie książki:) Dopisuję na listę.

Barbara S on 26 maja 2014 19:24 pisze...

Właśnie przeczytałam,polecam.

Prześlij komentarz

Jeśli już tu jesteś, zostaw po sobie ślad. :-)

 

Copyright © 2008 Green Scrapbook Diary Designed by SimplyWP | Made free by Scrapbooking Software | Bloggerized by Ipiet Notez