wtorek, 5 marca 2013

[Rozmawiajmy] Ulubione bohaterki literackie


             Dołączyłam do inicjatywy jednego z blogów, a mianowicie Rozmawiajmy o książkach. W tym miesiącu mamy na tapecie swoje ulubione bohaterki literackie.
Ania Shirley
Ta bohaterka literacka pojawia się chyba w każdym zestawieniu na temat ulubionych bohaterek literackich. I w sumie nie można się dziwić. Ta rudowłosa dziewczynka oczarowała miliony czytelników. Bez względu na wiek wszyscy kochają tą upartą panienkę o niezwykłej wyobraźni :-)

"Ania z Zielonego Wgórza" L.M. Montgomery
Maggie O`Dell 
Maggie O`Dell to bohaterka większości thirllerów napisanych przez Alex Kava. Od pierwszych stron wzbudziła we mnie sympatię. Jest normalną kobietą, która ma wady. Nie jest wielką bohaterką, która niczego się nie boi. Wręcz odwrotnie. Ściganie seryjnych morderców wyciska piętno w charakterze Maggie. Przez to staje się kobietą z krwi i kości. 

Seria o Maggie O`Dell - Alex Kavy
Ariel 
Pani lekarz weterynarii, zaraz po Ani zyskała moją największą sympatię. Uparta, z charakterkiem, nie daje sobą rządzić. Ukrywając się pod męskimi strojami, dyryguje wszystkimi otaczającymi ją samcami. Zyskuje szacunek. Ba, nawet smoki okazują jej/jemu sympatię i respekt. Wiem, że ta książka wzbudza wiele negatywnych opinii i określeń typu trzydziestolatka zachowująca się jak piętnastolatka. Ale mnie opowieść urzekła. A Ariel wywołała pozytywne emocje. Być może po przeczytaniu kolejnych tomów zmienię zdanie. Czas pokaże.

"Dziewiąty mag" - A. R. Reystone Achaja
Szczerze mówiąc, kiedy zaczęłam czytać książkę, Achaja jako grzeczna księżniczka mnie wkurzała. Wszystko dostawała na tacy. Ale życie sprawiło, że nabrała charakterku. Musiała stać się twardą kobietą, żeby przeżyć. I to mi się dla odmiany spodobało. Wytrwała i pokazała, że nie jest delikatną kobietką, tylko wspaniałą wojowniczką. Wśród otaczających ją mężczyzn musiała walczyć o ich szacunek. Takie bohaterki literackie to ja lubię.
Trylogia "Achaja" - Andrzej Ziemiański
Sonea 
Nastoletnia adeptka w Gildii Magów, która ze względu na swoje urodzenie nie ma łatwego życia wśród innych uczniów. Szykanowana, wyśmiewana za swoje pochodzenie walczy o szacunek i miejsce wśród magów. Wbrew przeszkodom, dzięki upartej naturze i niełatwemu dzieciństwu, które ukształtowało jej charakter, udaje jej się uzyskać to, co chce. Wzbudzając kontrowersje walczy o lepszy los dla siebie. Jak tu jej nie lubić? :)

"Trylogia Czarnego Maga" - Trudi Canavan

        Większość moich ulubionych bohaterek literackich, to kobiety z charakterkiem. Takie postacie cenię. Ale może być tak,że za rok, dwa, kiedy ktoś mnie spyta o ulubione bohaterki literackie, wszystko może się zmienić. I pewnie tak będzie. :)

P.S. Już niebawem kolejna recenzja. :)3 komentarze:

Paulina on 5 marca 2013 14:35 pisze...

Maggie :)

awiola on 5 marca 2013 19:57 pisze...

Zdecydowanie Ania Shirley. To moja idolka.

Tata pisze bloga on 11 marca 2013 20:54 pisze...

Anię nawet jako facet lubię - więc wybór jak najbardziej słuszny :)

Prześlij komentarz

Jeśli już tu jesteś, zostaw po sobie ślad. :-)

 

Copyright © 2008 Green Scrapbook Diary Designed by SimplyWP | Made free by Scrapbooking Software | Bloggerized by Ipiet Notez