środa, 30 września 2015

"Starter" - Lissa Price


     Callie Woodland to nastolatka, która musi zapewnić opiekę bratu w tym nowym świecie. Życie tutaj dla takich jak ona jest ciężkie. Ziemia została zniszczona przez wojny bakteriologiczne. Mnóstwo ludzi zmarło. Przetrwały tylko osoby, które otrzymały szczepionkę, zwane Starterami i Enderami. Starterzy są w wieku do 20 lat, a Enderzy mają powyżej 60. 
    Callie i jej brat są Starterami, a ci niestety nie mają łatwego życia. Egzystują w nędzy i ubóstwie, bez dachu nad głową. W przeciwieństwie do Starterów, Enderzy są bogaci i wiodą dostanie życie. Jedynie czego im brak, to młodego, silnego ciała. Ale i to nie jest już problemem dzięki organizacji Prime Destinations, która wynajmuje ciała Starterów bogatym Enderom. 
     Callie jest zmuszona zgłosić się do Prime Destinations. Musi zdobyć pieniądze na leczenie dla brata, który jest chory. Wynajmuje swoje ciało Enderce. Jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem.
      Lissa Price miała genialny pomysł na fabułę. Świat przedstawiony w książce jest niesamowity i dopracowany w każdym szczególe. Nie można się do niczego przyczepić. Akcja wciąga czytelnika od pierwszych stron. Z przyjemnością śledzi się losy Callie. Czytając książkę, wsiąkłam na całego. Dwa dni zajęło mi jej przeczytanie, co jest nie lada wyczyn biorąc pod uwagę brak czasu. Musiałam poznać jej zakończenie, które naprawdę jest zaskakujące i szokujące. 
   Oprócz wciągającej fabuły, na uwagę zasługują także postacie, wykreowane przez Lissę Price. Callie to odważna, opiekuńcza nastolatka, która zrobi wszystko, żeby zapewnić dobrobyt swojemu bratu. Jej poświęcenie i odwaga jest godna podziwu i naśladowania. Helena, Enderka, która wypożyczyła ciało Callie też była ciekawą postacią. Szkoda, że autorka nie pociągnęła dalej jej postaci. 
     Autorka w powieści "Starter" porusza temat ubóstwa dzieci i totalnego braku reakcji ze strony zamożniejszych Enderów. Przykre, a jakie prawdziwe niestety. Także w naszych czasach obojętność i znieczulica na los innych ludzi poraża. Pogoń za władzą i pieniędzmi zatraca w człowieku wszystkie wartości.
   "Starter" to chyba najlepsza powieść postapokaliptyczna, jaką kiedykolwiek czytałam. Oryginalna fabuła, wartka akcja, dopracowany w każdym szczególe świat przedstawiony i wyraźni bohaterowie sprawiają, że książka może pretendować do miana najdoskonalszej powieści. Ale wiadomo, zawsze znajdzie się jakieś "ale" - relacje między Blake`m a Callie. Coś mi tu nie grało w tym wszystkim, a zwłaszcza fakt, że Callie tak szybko zapomniała o swoim przyjacielu, który opiekował się jej bratem pod nieobecność dziewczyny. Nie lubię takich, że się tak wyrażę, zagrań
     Lissa Price napisała jedną z lepszych powieści sci-fi, jakie do tej pory miałam okazję czytać. Z niecierpliwością czekam na to, aż druga część wpadnie w moje ręce. To będzie już dziś! Cieszę się jak dziecko, na myśl, że ponownie wsiąknę w świat wykreowany przez Lissę Price.

Polecam!


Tytuł: "Starter"
Autor: Lissa Price
Wydawca: Albatros
Rok: 2015
Ocena:  9/10
Starter [Lissa Price]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

2 komentarze:

Wioleta Sadowska on 30 września 2015 14:06 pisze...

Czytałam już o tej książce wiele pozytywnych recenzji. Jeśli będę miała okazję to na pewno ją przeczytam.

Daria on 6 października 2015 19:38 pisze...

Ja mam o niej zupełnie odmienne zdanie, ale jak mówią, ile ludzi, tyle opinii.
Pozdrawiam :)

Prześlij komentarz

Jeśli już tu jesteś, zostaw po sobie ślad. :-)

 

Copyright © 2008 Green Scrapbook Diary Designed by SimplyWP | Made free by Scrapbooking Software | Bloggerized by Ipiet Notez