czwartek, 12 grudnia 2013

"Damsko-męski przewodnik po Wrocławiu" - Jagienka Świetlik - Prus, Maciej Molczyk


        Jagienka Świetlik -Prus i Maciej Molczyk są przewodnikami po moim ukochanym mieście Wrocławiu. Nie wiem, jak to się stało, że wpadli na pomysł napisania takiej specyficznej wersji przewodnika, ale mnie osobiście on przypadł bardzo, ale to bardzo, do gustu. 

      "Damsko-męski..." to nie jest zwykły przewodnik, jakich wiele na rynku. To jest zupełnie nowe podejście do "oprowadzania" czytelnika po różnych ciekawych miejscach w mieście, w tym przypadku we Wrocławiu. Oprócz tego otrzymujemy różne ciekawostki i legendy związane z danym obszarem. Dzięki pani Jagience i panu Maciejowi na nowo odkrywamy najciekawsze rzeczy w mieście, ukazane z punktu widzenia kobiety i mężczyzny, a jak wiemy, te dwa punkty czasem są zupełnie różne i na inne aspekty zwracają uwagę.


        Co może powstać, kiedy dwoje pasjonatów weźmie się za stworzenie czegoś co ściśle wiąże się z ich miłością? Ano arcydzieło! I tak jest w przypadku "Damsko-męskiego...". Na coś takiego od zawsze czekałam. Z racji mojego zawodu i zainteresowań często sięgam po przewodniki. W większości z nich dostaję suche fakty na temat danego miejsca. W tym przypadku ta pozycja jest dla mnie prawie idealna.

     Przewodnik podzielony jest na kilka części. Każda z nich dotyczy innego zakątka Wrocławia. Dowiadujemy się wiele ciekawych rzeczy o miejscach, które myślę każdy wrocławianin dobrze zna jak Rynek, Ostrów Tumski, Wyspa Słodowa. Ale są także obszary nieznane, przynajmniej mnie, jak na przykład zapomniane Wzgórze Partyzantów czy Dzielnica Tolerancji. Co prawda tę drugą często odwiedzałam, ale nie miałam pojęcia, że tak się na nią mówi.

         Maciej Molczyk i Jagienka Świetlik - Prus opowiadają historię o Wrocławiu, jakiej jeszcze nie znamy. Ukazują nam zupełnie inne spojrzenie na miejsca, które większość z nas zna. Zabierają nas w niezwykłą wycieczkę po Wrocławiu. Czytając o tych niezwykłych zakątkach Wrocławia, stawały mi one jak żywe przed oczami. Aż zapragnęłam ponownie pojechać do stolicy Dolnego Śląska i ruszyć śladem pani Jagienki i pana Macieja.

     Jedyne do czego mogę się w tym przewodniku doczepić to brak jakiejkolwiek mapy. Szkoda, wtedy myślę, że byłaby to pozycja, po którą powinien sięgnąć każdy, kto wybiera się do Wrocławia. Oprócz ciekawych historii, legend związanych z miejscami, w przewodniku pojawiają się wywiady z niezwykłymi ludźmi, którzy są związani z Wrocławiem. To nie są żadni celebryci, ale osoby, które kochają to miasto. Oczywiście nie mogło zabraknąć przepięknych zdjęć. Muszę przyznać, że zrobiły na mnie wielkie wrażenie i na pewno idealnie oddają klimat tego miasta.

   "Damsko-męski przewodnik po Wrocławiu" to mimo wszystko obowiązkowa lektura dla wszystkich wrocławian i osób, które się wybierają do tego pięknego miasta. Dostaniecie niezwykłe historie, które pomogą wam poznać jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Polecam gorąco!


Tytuł: "Damsko-męski przewodnik po Wrocławiu"
Autor: Jagienka Świetlik - Prus, Maciej Molczyk
Wydawca: Novae Res
Rok: 2013
Ocena:  9/10 (Byłaby 10 gdyby nie brak mapy :))Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Novae Res


3 komentarze:

Wioleta Sadowska on 12 grudnia 2013 11:09 pisze...

W przyszłym roku zamierzam pojechać do Wrocławia, więc będę pamiętać o tej książce.

Kaś on 12 grudnia 2013 11:48 pisze...

Zdecydowanie mnie zachęciłaś, bo choć Wrocław kocham całym sercem, to nigdy tak na dobre go nie zwiedziłam. Na pewno sięgnę po tę książkę przed kolejną wizytą.
Myślę sobie, że każde miasto powinno mieć dobry przewodnik pełen anegdot, miejskich legend i niesztampowych miejsc. Ludzie chyba mają już dosyć zwiedzania na zasadzie "po prawej widzimy...", chcą czegoś więcej, poznania kultury, rozwinięcia się, zamiast tylko patrzenia na budynki.

TALAjestem on 25 grudnia 2013 12:49 pisze...

Poluję na tę książkę, co w Łodzi graniczy z cudem, bo jedynie w Empiku na zamówienie :( Pocieszam się, że w rodzinnym Dolnym Śląsku wparuję do księgarni i będzie na zawołanie dostępna.
Panią Jagienkę znam osobiście, dlatego tym bardziej jestem zaciekawiona i pozytywnie nastawiona do przewodnika. Do tego mieszkałam we Wrocławiu 3 lata i kocham to miasto całym sercem, więc jestem jak najbardziej otwarta na jego poznawanie.
Twoja recenzja również brzmi bardzo optymistycznie - poszukiwania książki zostają wznowione :)

Prześlij komentarz

Jeśli już tu jesteś, zostaw po sobie ślad. :-)

 

Copyright © 2008 Green Scrapbook Diary Designed by SimplyWP | Made free by Scrapbooking Software | Bloggerized by Ipiet Notez