poniedziałek, 27 maja 2013

"Zmierzch Orła" - Frank S. Becker


         Książkę "Zmierzch orła" przeczytałam już jakiś czas temu, ale nie mogłam się zabrać do recenzji. No ale kiedyś musiało to w końcu nastąpić. Próbowałam wyszukać jakieś informacje o autorze, jednak nie udało mi się żadnej notki znaleźć.

       Czasy Cesarstwa Rzymskiego. Germanie plądrują przygraniczne prowincje imperium. Aktualnie zasiadający na tronie cesarz nie ma łatwego życia. Na każdym kroku musi bronić się przed uzurpatorami. Spiski i intrygi na najwyższych szczeblach władzy prowadzą do tego, że wielkie Cesarstwo Rzymskie chyli się ku upadkowi. Rzymianie nie mają łatwego życia. W tym także Flawiusz, główny bohater powieści "Zmierzch orła". 

        Flawiusz ma czternaście lat. W bardzo młodym wieku został "sierotą". Wychowywany jest przez wuja - Juliusza. Matka Brygida zaginęła podczas ataku germanów na miasto, w którym chłopiec mieszkał, a o ojcu wiemy tyle, że także zaginął gdzieś w odległych krajach podczas wyprawy wojennej. Chłopiec nie ma łatwego życia. Zawirowania w kraju prowadzą do tego, że chłopiec musi opuścić rodzinną miejscowość, bogactwo i dobrobyt i ruszyć w świat. 

          Nigdy nie przepadałam za książkami historycznymi. Albo inaczej - nigdy nie przepadałam za powieściami z elementami historycznymi. Dlatego ostrożnie podchodziłam do tej pozycji. Za bardzo nie wiedziałam czego się po niej spodziewać, zwłaszcza że autor był też mi nieznany. Na szczęście nie było źle. Język, jakim pisze Frank S. Becker jest lekki, prosty i przyjemny. Jednak mimo wszystko czytanie tej książki zajęło mi sporo czasu. Do końca mnie nie wciągnęła. I te jego opisy scen miłosnych trochę mnie śmieszyły. 

            Trudno mi ocenić bohatera "Zmierzchu orła". Fakt, że poznajemy go, kiedy jest bardzo młody i możemy śledzić przemiany zachodzące w jego osobowości sprawia, że możemy bardziej zrozumieć jego postępowanie. Jednak czasem jego myślenie i podejmowane decyzje wywoływały we mnie irytację. Jego lekkomyślność prowadziła do tego, że ciągle pakował się w kłopoty narażając przyjaciół na niebezpieczeństwo. Także stosunek do bliskich mu osób czasem wywoływał we mnie konsternację. I sama nie wiem czy go polubiłam czy nie. Jego życie po wyjeździe z rodzinnego miasta nie było usłane różami. Flawiusz przeszedł wiele, ale potrafił sobie poradzić z przeciwnościami losu i stawiał czoła wyzwaniom. To wzbudziło we mnie szacunek do niego. Chłopak ciągle poszukuje własnego ja, stara odnaleźć się w świecie go otaczającym. Nie jest to łatwe, ale w końcu mu się udaje. 

             Może Flawiusz nie zyskał mojej sympatii, ale Aqmat, kobieta której losy skrzyżowały się z młodym Rzymianinem już tak. Niezależna kobieta z odważnym charakterem, która swoją ambicją przewyższała niektórych mężczyzn. Także Ulixes, przyjaciel Flawiusza zasługuje na uwagę. Bardzo polubiłam tego starszego mężczyznę. Jego mądrość i zdolność obserwacji nie raz uratowała skórę młodemu Rzymianinowi.

      Frank S. Becker stworzył powieść, która potrafi wciągnąć czytelnika. Snuje intrygi, bawi się losem bohaterów. Tak naprawdę do ostatniej strony nie wiemy co jeszcze spotka Flawiusza i przyjaciół. Zwroty akcji w powieści zdarzają się bardzo często. I to jest wielki plus tej książki. Nie można się nudzić. Mimo że powieść wydawała się ciekawa, jakoś nie zapałałam do niej wielkim uczuciem. Nie zapadła głęboko w moją pamięć. Jednak na pewno sięgnę po kolejną część przygód Flawiusza. Chętnie dowiem się, co jeszcze spotka bohaterów "Zmierzchu orła".

       Książkę Franka S. Beckera polecam osobom, które uwielbiają powieści z wątkiem historycznym i lubują się klimacie panującym w starożytnym Cesarstwie Rzymskim. Chyba moja awersja do historii ma wpływ na ocenę tej książki. Dlatego najlepiej sami się przekonajcie co sądzicie o tej książce sięgając po nią.

Tytuł: ""Zmierzch Orła"
Autor: Frank S. Becker
Wydawca: Wydawnictwo M
Rok: 2013
Ocena:  6/10

Zmierzch orła - CYFROTEKA.PL

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu M********************************************************************************

Jeszcze mam takie pytanie do wszystkich blogerów posiadających swe strony na blogger.com. Może ktoś z was mi wyjaśnić jak to jest z tym usunięciem gadżetu obserwowanie bloggerów? Czy także zniknie nam aktualizacja najnowszych postów wśród obserwowanych osób na stronie bloggera? Bo kurczę dla mnie ta sekwencja jest bardzo przydatna. Mam wszystkie ulubione blogi w jednym miejscu.
Mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi? :P
 

Copyright © 2008 Green Scrapbook Diary Designed by SimplyWP | Made free by Scrapbooking Software | Bloggerized by Ipiet Notez